Güvenlik Kimlik Kartı Ne Kadar Zamanda Çıkar?

Güvenlik Kimlik Kartı Ne Kadar Zamanda Çıkar?

Güvenlik kimlik kartları eğer tüm evraklarınızı Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim ettiyseniz çıkma süresi ortalama 3 hafta ile 2 ay arası sürebiliyor. Ancak bu zamanı tam olarak öğrenmek için evraklarınızı teslim etmeden önce şubede bulunan polis memuruna sormak daha iyidir. Çünkü şube müdürlüğünün yoğunluğuna göre bu işlem süresi değişebilir.

Peki neden bu kadar zaman alıyor?

Öncelikle evraklarınızı tam olarak teslim ettikten sonra evraklarınızın doğruluğu ve güncelliği kontrol ediliyor. Bu arada tek evrak teslim eden kişi siz olmadığınız için binlerce evrak geliyor. Bu evraklar sırası ile incelendikten sonra “Güvenlik Soruşturması” yapılıyor. Bunun için ikametinizin bağlı bulunduğu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazılıyor ve tarafınızın incelenmesi ve araştırılması isteniyor. Bağlı olduğunuz Emniyet Müdürlüğü müsaitlik durumuna göre sizin soruşturmanız ile ilgileniyor ve Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne yazıyor. Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne gelen araştırmanız Ankara’ya gönderiliyor ve kimlik basılarak evinize veya iş adresinize teslim ediliyor.

Sıfırdan Özel Güvenlik Olacak Birinin Kimlik Kartı Ne Zaman Çıkar?

Sıfırdan kursa yazılarak özel güvenlik kimlik kartı alacak birinin kimliği yaklaşık olarak ve gireceği sınava bağlı olarak 3-4 ayı bulabiliyor. Bu süre içerisine kurs zamanı, sınava kadar bekleme zamanı ve evrakları hazırlayıp Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim etme zamanı da dahildir.

Tabi sertifika çıkmadan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim edilecek evrakları öncesinde hazırlamak zaman bakımından da sizlere avantaj sağlayacaktır.